راهنمای ثبت سامانه خبری (ثبت درخواست مجوز سامانه خبری)

راهنمای ثبت درخواست مجوز سامانه خبری

      نظر به وجود ظرفیت های قانونی و وظایفی که  در مصوبات شورای عالی فضای مجازی و نیز آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات پیش بینی و به عهده هیات نظارت بر مطبوعات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نهاده شده است، کلیه شخصیت های حقیقی و حقوقی علاقه‌مند و فعال رسانه‌ای در فضای مجازی و اداره‌کنندگان کانال‌ها، کارافزارها و سامانه‌های خبری فاقد پروانه فعالیت می‌توانند با مراجعه به سامانه جامع رسانه‌های کشور، نسبت به ثبت درخواست اخذ مجوز فعالیت اقدام نمایند. این مهم در راستای اجرای قانون و حمایت از رسانه‌های دارای مجوز در قبال برخی فعالیت‌های غیرقانونی و بدون هویت و نیز کمک به بسط مرجعیت خبری داخلی و فعالیت قانونی در عرصه اطلاع رسانی کشور انجام می شود.

   

  اشخاص حقیقی یا حقوقی که با استفاده از ظرفیت‌ رسانه‌های الکترونیکی نوین، قصد فعالیت در حوزه انتشار اخبار و اطلاع رسانی دارند، می‌توانند پس از ثبت نام و عضویت در سامانه جامع رسانه‌های کشور، نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایند تا موضوع صدور مجوز در هیات نظارت بر مطبوعات مورد رسیدگی قرار گیرد. سامانه خبری به عنوان یک رسانه مستقل، ممکن است به یکی انواع زیر منتشر ‌شوند:

الف) «سکو» (پلتفرم)

ب) «کارافزار» (اپلیکیشن)

 

برای این منظور لازم است متقاضی در صفحه کاربری خود اقدامات زیر را انجام دهد.

1. در بخش «مجوزها» وارد قسمت «درخواست مجوز نشریه عمومی» شود.

2. پس از مطالعه توضیحات وارد مرحله «شروع ثبت درخواست» شود.

3. برای مشخص کردن نوع رسانه گزینه «الکترونیکی - برخط» و «سامانه خبری» را انتخاب نماید.

4. در پنجره باز شده یکی از انواع سامانه خبری تحت عنوان     یا   را انتخاب نماید.

5. در صورت انتخاب «برسکو» ابتدا در بالای صفحه نوع برسکو را از میان پلتفرم‌های موجود مانند پیام رسان‌های «ایتا» ، «روبیکا» ، «بله» ، «سروش» و یا «سایر موارد» انتخاب کند.

 6. سایر مشخصات سامانه خبری از جمله: عنوان پیشنهادی، برآورد تعداد دنبال کننده، کدملی مدیر سامانه، نشانی و تلفن دفتر، لینک مرتبط و توضیحات تکمیلی را در جدول مربوطه درج نماید.

  • نکته : «مدیر سامانه» می‌تواند همان «مدیرمسئول» رسانه باشد. لیکن صاحب امتیاز رسانه دارای مجوز در صورت صلاحدید اختیار دارد فرد دیگری را که از قبل در سامانه جامع رسانه‌های کشور ثبت نام کرده، برای این مسئولیت معرفی نماید.

 7. در صورت انتخاب «کارافزار» نیز مشخصات سامانه خبری را مطابق مراحل فوق الذکر ثبت می‌نمایند.

 8. با زدن دکمه ،   درخواست اخذ امتیاز سامانه خبری ثبت می‌شود و متقاضی با دریافت «کد پیگیری» می‌تواند بدون نیاز به مراجعه حضوری، از مراحل رسیدگی به درخواست خود مطلع شود.

 9. لازم است سایر اطلاعات سامانه خبری نیز مطابق مراحلی که در «راهنمای ثبت درخواست مجوز رسانه» به صورت کامل تشریح شده، در پنجره مشخصات رسانه مورد تقاضا ثبت شود.

سامانه جامع رسانه‌های کشور
معاونت امور رسانه و تبلیغات
تهران، خیابان قائم مقام فراهانی، خیابان هشتم، شماره 15
تلفن خانه مرکزی : (+9821) 84095000
Privacy Policy