انتخاباتِ نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات یکشنبه 29 آبان برگزار می‌شود
شناسه خبر : 182 | تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 1401/08/26 ساعت 15:16:28

انتخاباتِ نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات یکشنبه 29 آبان برگزار می‌شود

بر اساس آخرین اطلاعات موجود در سامانه جامع رسانه‌ها، 2923 نفر از مدیران مسئول رسانه‌ها واجد شرایط در این انتخابات هستند.  همچنین تعداد نامزدهای تایید صلاحیت شده 223 نفراست که تا این لحظه 48 نفر از آن‌ها انصراف داده‌اند.
دبیرخانه هیات نظارت بر مطبوعات روز شنبه 2 مهرماه 1401 بود که با صدور اطلاعیه‌ای ضمن اعلام برگزاری نوزدهمین انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات، از مدیران مسئول متقاضی نمایندگی دعوت کرد، تا پایان روز پنج‌شنبه 14 مهر درخواست خود را در سامانه جامع رسانه‌ها ثبت کنند.
در این اطلاعیه آمده بود: «در اجرای تبصره (4) ماده (10) قانون مطبوعات، از مدیران مسئول محترم مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری کشور دعوت می‌شود در صورتی‌که نامزد نمایندگی برای این دوره از انتخابات هستند، تا پایان روز پنج‌شنبه 14 مهرماه با نام کاربری و رمز عبور خود به سامانه جامع رسانه‌های کشور به نشانی الکترونیکی «e-rasaneh.ir» مراجعه و نسبت به ثبت درخواست نامزدی و درج خلاصه‌ای از سوابق مطبوعاتی و اجرایی خود اقدام کنند.»
اما پس از مهلت مذکور و بنابه درخواست شماری از مدیران مسئول رسانه‌ها، مهلت ثبت نام تا پایان روز شنبه 16 مهرماه تمدید شد.
بنابراین گزارش، هیات نظارت بر مطبوعات در روز سه‌شنبه 19 مهر، با صدور اطلاعیه‌ای، شرایط قانونی نامزدها و رای دهندگانِ انتخابات نمایندگی مدیران مسئول در نوزدهمین دوره هیأت نظارت بر مطبوعات را اعلام کرد.
در این اطلاعیه آمده بود: طبق تبصره 4 ماده 33 آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات، «مدیران مسئولی که پروانه انتشار رسانه آنها به دلیل حکم قطعی دادگاه و یا ماده 16 قانون مطبوعات توسط هیأت نظارت بر مطبوعات لغو نشده باشد و همچنین رسانه آنها مطابق ترتیب انتشار مندرج در پروانه صادره از سوی هیأت نظارت بر مطبوعات به طور منظم منتشر شده باشد، می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.
همچنین تاکید شده بود: شاخص نظم انتشار در مورد نشریات مکتوب و الکترونیکی غیربرخط، گزارش اعلام وصول تایید شده و درصد نظم انتشار مندرج در سامانه جامع رسانه‌‌های کشور است و در مورد رسانه‌‌های الکترونیکی برخط (پایگاه‌‌های خبری) فعالیت منظم و مستمر با درج کد اعلام وصول الکترونیکی در رسانه، احراز می‌شود.
هیات نظارت بر مطبوعات در روز شنبه 21 آبان‌ماه اعلام کرد: پس از بررسی و انجام فرایندهای قانونی، فهرست نهایی نامزدهای انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات که به تایید هیات سه نفره موضوع  تبصره 4 ماده 10 قانون مطبوعات رسیده است، در سامانه جامع رسانه‌‌های کشور منتشر شده است.
سیدعلاءالدین ظهوریان دبیر هیات نظارت بر مطبوعات روز دوشنبه 23 آبان از آخرین فرصت اصلاح وضعیت اعلام وصول رسانه‌ها به منظور فراهم شدن امکان شرکت در انتخابات تا پایان وقت اداری روز سه شنبه 24 آبان ماه 1401 خبر داد.
دبیر هیات نظارت بر مطبوعات گفت: برای فراهم شدن امکان شرکت در انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات، لازم است اصحاب رسانه اعم مکتوب یا الکترونیکی، به منظور احراز فعالیت مستمر و منظم، تا پایان وقت اداری روز سه‌شنبه 24 آبان ماه، نسبت به اصلاح وضعیت اعلام وصول رسانه خود اقدام کنند. وی تاکید کرد: پایگاه‌های خبری لازم است حتما کد اعلام وصول الکترونیکی خود را از صفحه مجوز رسانه در سامانه جامع رسانه های کشور دریافت و بر روی سایت پایگاه خبری خود قرار دهند.
ظهوریان همچنین در روز سه‌شنبه 24 آبان‌ماه، ضمن اعلام تمدید مهلت اصلاح وضعیت اعلام وصول رسانه‌‌ها تا ساعت 14 روز چهارشنبه 25 آبان 1401، جزئیات و شرایط شرکت در نوزدهمین دوره انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات را اعلام کرد.
بر این اساس و بنابر آخرین اطلاعات موجود در سامانه جامع رسانه‌ها، 2923 نفر از مدیران مسئول رسانه‌ها واجد شرایط در این انتخابات و می‌توانند در نوزدهمین انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات که از ساعت 10 تا 16 روز یکشنبه 29 آبان به‌صورت الکترونیکی برگزار می‌شود، شرکت کنند.