۱۳۹۶/۰۶/۲۲ ۱۳:۴۴:۴۹

اعضای شورای داوری میثاق‌ اخلاق حرفه‌ای رسانه‌ها مشخص شد

همزمان با اعلام نتایج انتخاب نماینده مدیران مسئول عضو میثاق اخلاق حرفه‌ای رسانه‌ها، تمامی اعضای شورای داوری این میثاق مشخص شدند.

 

به گزارش دبیرخانه شورای داوری میثاق اخلاق حرفه‌ای،در پایان رای گیری که به صورت پیامکی، 65 نفر از واجدان شرایط (88عضو) در انتخابات شرکت کردند که نتایج شمارش آرا به این شرح اعلام شد: آقایان بیژن مقدم جهانگیری و حمید صابر فرزام به عنوان منتخبان اصلی به ترتیب با 17 و 15 رای، و آقایان منصور مظفری با 12 رای و محمدعلی نادعلی زاده و احمد حلت با 8 رای به عنوان منتخبان علی البدل نمایندگان مدیر مسئول در شورای داوری میثاق اخلاق حرفه ای مشخص شدند.

 

بنابراین گزارش، پیش تر نیز مجمع روسای دانشکده ها و گروه های ارتباطات دانشگاه های تهران، دکتر محمدمهدی فرقانی را به عنوان نماینده این مجمع در شورای داوری میثاق اخلاق حرفه ای برگزید.
همچنین «جلال رفیع» به عنوان پیشکسوت مطبوعاتی و دکتر «باقر انصاری» هم به عنوان حقوقدان برای حضور در این شورا انتخاب شدند.

شایان ذکر است مطابق این سند، به منظور ایجاد ضمانت اجرای میثاق‌نامه، "شورای داوری" با ترکیبی از 2 نفر مدیر مسئول به انتخاب رسانه های عضو میثاق، یک نفر استاد ارتباطات به انتخاب مجمع روسای دانشکده ها و گروه های ارتباطات دانشگاه های تهران، یک نفر پیشکسوت مطبوعاتی به انتخاب انجمن پیشکسوتان مطبوعات و یک نفر حقوقدان مسلط به حقوق مطبوعات برای مدت یکسال تشکیل می شود. آیین‌نامه این شورا، الزامات و اقدامات تنبیهی مترتب بر عدم التزام و یا عدم اجرای این میثاق، توسط امضا کنندگان تصویب می‌شود.

بر این اساس، علاوه بر تنظیم آیین نامه داخلی، رسیدگی به شکایت اشخاص از رسانه‌های امضاکننده‌ میثاق‌، اعتراض رسانه‌ها به یکدیگر و روزنامه‌نگاران آن‌ها به رسانه متبوع خود به عهده این شورا است. شورای داوری علاوه بر رسیدگی به مواردی که از سوی ذی‌نفعان به شورا ارجاع می‌شود، هرسال در موعد معینی گزارش رعایت مفاد این منشور از سوی همه امضا کنندگان را تهیه و منتشر می‌کند.

فرایند عضویت در میثاق اخلاق حرفه ای ادامه دارد و مدیران مسئول رسانه های متقاضی می توانند از طریق شماره ای که در سامانه جامع رسانه های کشور ثبت کرده اند، درخواست پیوستن به میثاق را به سامانه پیامکی 500020202 ارسال نمایند.

متن کامل میثاق اخلاق حرفه ای رسانه ها و فهرست اعضای فعلی را اینجـــا مطالعه فرمایید.

سامانه جامع رسانه‌های کشور
معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
تهران، خیابان قائم مقام فراهانی، خیابان هشتم، شماره 15
تلفن خانه مرکزی : (+9821) 84095000
Privacy Policy