سامانه جامع رسانه‌های کشور

انتخاب نماینده مدیران مسئول به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود
۱۳۹۵/۰۷/۱۹ ۱۳:۲۰:۵۴
دبیر هیات نظارت بر مطبوعات با این اعلام این خبر، افزود: تاریخ برگزاری شانزدهمین دوره انتخاب نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات، یکشنبه 25 مهرماه از ساعت 10 تا 16 خواهد بود.

 

سید علاءالدین ظهوریان با اشاره به آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات و تعریف هیات نظارت بر مطبوعات از نظم در انتشار، تاکید کرد: مدیران مسئول نشریاتی که در یک سال اخیر، حداقل 50 درصد شماره های مورد انتظار بر اساس ترتیب انتشار مصوب را منتشر کرده باشند، می توانند در انتخابات مدیران مسئول شرکت کنند.


دبیر هیات نظارت بر مطبوعات افزود: مدیران مسئول می توانند با مراجعه به حساب کاربری نشریه خود در سامانه جامع رسانه‌های کشور، از تعداد شماره های اعلام وصول شده مطلع شوند و چنانچه اعلام وصول برخی شماره های نشریات آنها هنوز تأیید نشده، موضوع را پیگیری کنند.

ظهوریان در عین حال با بیان اینکه مدیران مسئول رسانه های الکترونیک برخط یعنی خبرگزاری‌ ها و پایگاه های خبری هم می‌توانند در این انتخابات شرکت کنند، تصریح کرد: بدیهی است پایگاه های خبری که با وجود اخذ مجوز هنوز فعال نیستند یعنی صفحه اصلی آنان قابل مشاهده نیست، امکان شرکت در انتخابات را ندارند.

دبیر هیات نظارت بر مطبوعات گفت: به زودی روی حساب کاربری همه مدیران مسئول در سامانه جامع رسانه‌های کشور، مجاز بودن یا نبودن آنها برای شرکت در انتخابات اعلام می شود که تا 24 ساعت مانده به انتخابات، امکان اصلاح اعلام وصول ها و به تبع آن، تغییر پیغام به «واجد رأی دهی» وجود دارد.

ظهوریان درباره تعداد نامزدهای انتخابات نیز تصریح کرد: از 262 مدیرمسئولی که اعلام نامزدی کرده بودند چند نفر انصراف دادند، بخشی از آنها هم به دلیل عدم انتشار یا انتشار نامنظم، اساساًٌ حائز شرایط نامزدی نبودند. مطابق قانون مطبوعات و آیین نامه اجرایی آن، هیأت نظارت بر انتخابات، نمایندگان سه قوه در هیأت نظارت بر مطبوعات هستند که فهرست نهایی نامزدها توسط این شورای نظارتی امروز اعلام خواهد شد.

ظهوریان با اشاره به مشارکت پایین مدیران مسئول در دوره های قبلی انتخابات، علت این مساله را اینگونه تشریح کرد: نقطه ضعف دوره های قبلی انتخابات مدیران مسئول این بود که حداکثر 15 درصد از مدیران مسئول نشریات کشور در انتخابات صنفی مربوط به خود شرکت می کردند که یکی از دلایلی اصلی مشارکت پایین، سختی سفر به تهران برای مدیران نشریات محلی یا کار یا جلسه همزمان بوده است.

دبیر هیات نظارت بر مطبوعات به آیین نامه جدید اجرایی قانون مطبوعات نیز اشاره کرد و گفت: بر مبنای آیین نامه جدید اجرایی قانون مطبوعات، انتخابات مدیران مسئول باید به صورت الکترونیکی برگزار شود. از این جهت می توان گفت که در راستای دولت الکترونیک و با توجه به الزامات برنامه پنجم توسعه، این انتخابات، نخستین انتخابات الکترونیکی صنفی در کشور است.

وی توضیح داد: اصولاً روش الکترونیک به دلیل کم زحمت بودن و در دسترس بودن، مشارکت را افزایش می دهد چنانکه در مرحله اول یعنی ثبت نام از نامزدها، یکی از دلایل استقبال و تعدد نامزدها، ثبت نام الکترونیکی بود.

دبیر هیات نظارت بر مطبوعات در تشریح برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک نیز گفت: مطابق این روش، در بازه زمانی اعلام شده، همه مدیران مسئول واجد شرایط با مراجعه به سامانه جامع رسانه های کشور به یکی از نامزدهایی که نام و تصویر و سوابقشان موجود است، رأی می دهند.

ظهوریان با بیان اینکه از ابتدای دولت یازدهم و به همت اعضای هیأت نظارت بر مطبوعات و همراهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، استقلال دبیرخانه هیأت، شکل واقعی به خود گرفت، اضافه کرد: مجری این انتخابات نیز دبیرخانه هیأت است و با توجه به الزام قانونی مبنی بر مخفی بودن آرا، خوشبختانه با کار فشرده تیم برنامه نویس، این مسأله هم لحاظ شده است.

وی در عین حال به مدیران مسئول رسانه ها توصیه کرد: همانطور که معمولاً بنا به دلایل متنوعی از جمله به روز کردن اطلاعات شخصی خود، کنترل وضعیت اعلام وصول و ... به سامانه جامع رسانه های کشور مراجعه دارند، روزهای قبل از انتخابات نیز به سامانه ورود کنند تا اگر مشکلی وجود دارد توسط تیم خدمات رایانه ای مرتفع شود.

یادآور می شود مطابق تبصره یک ماده 33 آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات، چنانچه در مرحله اول، حداقل نیمی از واجدان شرایط در انتخابات شرکت نکنند، مرحله بعدی رای گیری 14 روز بعد برگزار می شود.