ثبت درخواست مجوز رسانه (چاپی ، الکترونیکی)

توضیحات گردش کار ثبت درخواست مجوز رسانه

در صورتی که متقاضی صدور مجوز نشریه می باشید ، توجه به نکات زیر برای ثبت درخواست مجوز رسانه الزامی است :

1.با نام کاربری و رمز عبور خود وارد ناحیه کاربری شوید .

2.قبل از ورود به بخش مجوز ها و انتخاب گزینه درخواست مجوز به موارد زیر توجه فرمایید :

1.در صورتی که صاحب امتیاز (متقاضی مجوز رسانه) فردی حقیقی باشد ،با مراجعه به بخش,خانه اطلاعات تکمیلی ، با دقت به کلیه پرسش های موجود در این بخش پاسخ داده و در پایان اطلاعات ثبت شده را ذخیره کنید . دقت نمایید که پاسخ ها می بایست کامل و دقیق باشد .شایان ذکر است در صورتیکه اطلاعات در سامانه تایید شده باشد ، برای ویرایش اطلاعات تکمیلی به بخش ویرایش اطلاعات ویرایش اطلاعات تکمیلی مراجعه فرمایید .

2.همچنین با ورود به بخش اسناد نسبت به بارگزاری تصاویر اسناد درخواستی اقدام فرمایید .

 

یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید:

تصاویر مدارک خواسته شده تصویر روی کارت ملی ، تصویر تمام صفحات شناسنامه ، تصویر آخرین مدرک تحصیلی می باشد.

پس از انتخاب نوع سند برای انتخاب فایل گزینه  را انتخاب نمایید .

پس از انتخاب فایل با زدن کلید  فایل انتخاب شده ثبت خواهد شد.

در صورت وجود اشتباه در فایل انتخاب شده گزینه  را انتخاب نمایید. دقت فرمایید در صورتی که تصویر سندی توسط کارشناسان سامانه مورد تایید ولقع شود ، دیگر امکان حذف سند مقدور نمی باشد و برای به روز رسانی برخی از اسناد می بایست مجددا آن سند با تصویر جدید بارگذاری شود .

3.در صورتی که صاحب امتیاز (متقاضی مجوز رسانه) فردی حقوقی باشد با توجه به نوع کاربری حقوقی (دولتی ، خصوصی ، خصوصی غیر انتفاعی، حزبی ، متعلق به بخش عمومی) در بخش "اسناد" می بایست مدارک مرتبط با آن نوع کاربری حقوقی را ارسال نماید.

تذکر :

 1. تصاویر ارسال شده می بایست بصورت رنگی و از اصل مدارک درخواستی تهیه شده باشند.
 2. متقاضیانی که به تازگی فارغ التحصیل شده اند و هنوز مدرک تحصیلی دریافت ننموده اند ،باید گواهی دانشگاه محل تحصیل خود را که شامل اعلام فراغت از تحصیل ایشان و تعداد واحد های گذرانده شده می باشد، ارائه نمایند.
 3. متقاضیانی که مدرک تحصیلی خود را از دانشگاههای خارج از کشور اخذ نموده اند، باید حتماً ارزشنامه مدرک تحصیلی خود را که به تأیید کمیسیون ارزشیابی مدارک تحصیلی رسیده باشد، ارائه نمایند.
 4. متقاضیانی که تحصیلات حوزوی داشته باشند ، باید گواهی مرکز مدیریت حوزه علمیه قم یا حوزه های علمیه معتبر دیگر را در خصوص پایه و سطح تحصیلات خود ارائه نمایند. (حداقل اتمام سطح دو یا پایه هشت)

3.پس از اطمینان از تکمیل کردن اطلاعات خواسته شده و ارسال تصاویر مدارک درخواستی، با ورود به بخش مجوز ها -درخواست مجوز را انتخاب نمایید . در صورتی که اطلاعات خواسته شده قبلی کاملاً بارگزاری شده باشد شما می توانید ثبت درخواست را آغاز نمایید و در غیر اینصورت پیغام خطا دریافت خواهید نمود و اجازه ثبت درخواست به شما نخواهد داد .

4.قبل از شروع ثبت درخواست در صفحه مربوطه توضیحاتی را مشاهده می کنید . بخش اول مربوط به تعاریف مرتبط با حوزه رسانه می باشد و بخش دوم تعهداتی است که می بایست کاربر قبل از ثبت تقاضا آن را مطالعه نموده و با قبول کردن آن امکان ورود به بخش ثبت درخواست فراهم می گردد .

5.در صفحه بعد نوع رسانه را انتخاب نمایید.

از میان موارد زیر یک مورد را انتخاب نمایید.

در صورت انتخاب نوع چاپی یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید.

در صورت انتخاب نوع الکترونیک – برخط یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید.

در صورت انتخاب نوع الکترونیک  - غیر برخط یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید.

6.پس از انتخاب نوع رسانه با انتخاب گزینه  وارد مرحله بعد برای ثبت درخواست خواهید شد.

7.در بخش نام رسانه  متقاضی سه عنوان پیشنهادی خود را اعلام می نماید . قابل توجه اینکه نرم افزار بصورت هوشمند، اجازه انتخاب نام تکراری رسانه ای که قبلا مجوز گرفته است را به متقاضی نمی دهد . در اینصورت نام دیگری را برگزینید .

همچنین اگر این نام رزرو شده باشد به متقاضی این هشدار را می دهد که در صورت مجوز گرفتن نام رزرو شده، انتخاب این نام توسط ایشان مقدور نبوده و می بایست نام پیشنهادی خود را اصلاح نماید .نام رزرو شده، عنوانی است که متقاضی دیگری آن نام را انتخاب کرده و هنوز درخواست ایشان در هیأت نظارت بر مطبوعات مورد بررسی و رأی قرار نگرفته است . در صورتی که نام رزرو شده ایشان برگزیده شود آن نام قطعی شده و فرد متقاضی دیگری که این نام را درخواست کرده است می بایست نسبت به تغییر آن اقدام نماید.   

ثبت اطلاعات نام رسانه با حروف لاتین و وجه تسمیه اجباری نمی باشد ، اما درصورتی که معنای آن و یا طریقه تلفظ آن دشوار می باشد ، لطفا نام رسانه را با حروف لاتین ( فینگیلیش) و معنای آن نام را در بخش وجه تسمیه ثبت نمایید .

برای اطلاع بیشتر از انتخاب نام رسانه به انتخاب نام رسانه رجوع کنید.

8.انتخاب مدیر مسئول :

 پس از ورود ابتدا می بایست مدیر مسئول نشریه را انتخاب نمایید . در صورتی که مدیر مسئول دارای نام کاربری در سایت باشد با وارد کردن کد ملی ایشان را انتخاب نمایید .

 نکات مهم مرتبط با مدیر مسئول رسانه :

 1.  مدیر مسئول می بایست اطلاعات تکمیلی و بخش بارگذاری اسناد را تکمیل کرده باشد ، تا بتوان ایشان را جهت مدیر مسئولی رسانه مورد تقاضا در سیستم ثبت نمود .
 2.  در صورتی که صاحب امتیاز شخصیت حقوقی باشد یا مدیر مسئول و صاحب امتیاز دو شخصیت حقیقی متفاوت باشند , مدیر مسئول می بایست تعلق این نشریه به مدیر مسئولی خودش را تأیید نماید تا ثبت درخواست کامل شود ؛ در غیر اینصورت درخواست در وضعیت "منتظر پذیرش مدیر مسئول" باقی می ماند .

 با انتخاب  زبان رسانه شما می توانید علاوه برزبان فارسی ، درخواست انتشار رسانه به زبان های دیگر را نیز اعلام نمایید .

9.گرایش رسانه عنوان بعدی مورد انتخاب شما می باشد . گرایش مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

 • گرایش عمومی : رسانه ای است که مخاطبان آن عموم جامعه یا قشرهای سنی ، جنسیتی ، جغرافیایی ، شغلی و..... هستند و در زمینه های موضوعی متعدد منتشر می شوند.

نکات:

1.کاربر با انتخاب این گرایش می تواند حداکثر  تا دو زمینه از زمینه های "اجتماعی" ، "سیاسی" ، "اقتصادی" ، "فرهنگی" ، "هنری" و "ورزشی" را انتخاب نماید .

2.اگر کاربر فقط یک زمینه انتخاب نماید ،بصورت تک زمینه ای شده و به عنوان نشریه اختصاصی با آن تعامل می شود.

 • گرایش تخصصی : نشریه ای است که مخاطبان آن فقط متخصصان آن موضوع هستند. صاحبان امتیاز این نشریات دانشگاه ها ، مراکز پژوهشی ، انجمن های علمی ویا اشخاص حقیقی با درجه دکترا (یا معادل آن) درموضوع درخواستی هستند.

نکات :

1.با انتخاب هریک از زمینه های "پزشکی و پیراپزشکی" ، "علوم انسانی" ، "علوم پایه" ، "فنی و مهندسی" ، "هنر" و "کشاورزی" ؛ متقاضی با درج عنوان رشته تخصصی دانشگاهی مرتبط با آن حوزه زمینه فعالیت نشریه را اعلام می نماید .

2.مدرک تحصیلی متقاضیان نشریات تخصصی می بایست حداقل دکترا باشد .

 • گرایش اختصاصی : نشریه ای است که مخاطبان آن متخصصان و یا علاقمندان آن موضوع هستند وصرفا دریک زمینه و یک موضوع خاص منتشر می شود.

متقاضی با انتخاب حوزه فعالیت نشریه ، بصورت مشخص نوع فعالیت در زمینه اختصاصی مورد نظر را اعلام می کند .

10."گستره توزیع" محدوده جغرافیایی توزیع نشریه را مشخص می نماید . انواع این گستره عبارتند از :

 • سراسری : این گستره به معنای توزیع کشوری می باشد و صاحب امتیاز نشریه محدودیتی به لحاظ محدوده جغرافیایی ندارد .
 • منطقه ای : در این حالت صاحب امتیاز می تواند تا 5 استان همجوار را انتخاب کرده و نشریه را در همان محدوده جغرافیایی توزیع نماید .
 • استانی : در این گستره متقاضی فقط یک استان را می تواند انتخاب نماید .
 • محلی : به نشریه ای محلی اطلاق می شود که فقط امکان توزیع در یک شهر داشته باشد .

11.متقاضی با تعیین نمودن "نوع چاپ" ، وضعیت نشریه را از این لحاظ مشخص می کند که نشریه بصورت "روزنامه ای" یا "مجله ای – صحافی شده" می باشد .

12.در نهایت صاحب امتیاز "محل دفتر مرکزی" رسانه را که در نظر دارد در آن استان و شهر ، دفتر نشریه را تأسیس نماید اعلام می نماید .

13.با انتخاب گزینه  تقاضا ثبت می شود و  " کد رهگیری " به متقاضی اعلام می شود و با این کد رهگیری می تواند درخواست خود را پیگیری نماید .